Saturday, February 20, 2016

Taani tüdrukEinar Wegener ja tema abikaasa Gerda on kunstnikud Koppenhaagenis 1926. aastal. Pärast õhtut mil Einar kehastub naljaviluks naiseks nimega Lili, hakkab talle järjest enam tunduma, et ta on sündinud vales kehas.

Tom Hooper ei ole just lavastaja, kes oleks tuntud kergete linateoste poolest. Tema tegelased on keerulised isiksused, kes elavad keerulised ja ebaõiglastelt õelas maailmas. "Taani tüdruk" ei ole erand. 

See on hästi jutustatud, kaunis ent kurblik linateos, mis näitab ühe inimese katsumusi ajal, mil olla teistsugune ei olnud aktsepteeritav.
Einar on paeluv, keeruline isiksus ent vaatajana on ometi võimalik mõista tema mõttekäike ja agooniat. Eddie Redmayne'i etteaste on nüansirikas ja peenetundeline ning ta tõestab jätkuvalt, et temas on peidus üks Hollywoody andekamaid noori meesnäitlejaid. 

Alicia Vikander Einari naise Gerdana on absoluutselt suurepärane. Tal on küll vähem toretsev roll, kui Redmayne'il, aga ta loob sümpaatse pildi naisest, kes ilmselgelt armastab oma abiskaasat rohkem, kui midagi muud terves maailmas ja proovib püsti jääda ka siis, kui terve tema maailm ümberringi laguneb. 

See ei ole film, mida oleks lihtne vaadata, aga samas on tegu vajaliku looga, sest halvasti suhtumine teistsuguse seksuaalse orientatsiooniga inimestesse ei ole kadunud ja endiselt on inimesi, kes kannatavad, julgemata tunnistada oma tõelist seksuaalset orientatsiooni. Me vajame filme nagu "taani tüdruk" ning loodetavasti on need inspiratsiooniks neile, kes kardavad tunnistada tõtt.

"Taani tüdruk" on kaunilt filmitud, suurepärase muusika ja kaameratööga linateos inimesest, kes vaatamata ajastule ja kõikidele takistustele otustas iseennast aktsepteerida ja olla tema ise ning see on rohkem, kui enamik meist iial julgeb teha.

Film põhineb Taani kunstniku Lili Elbe elulool. Ta oli esimene inimene ajaloos, kes läbis soovahetusoperatsiooni. 
  

                                                                   4.5/5

0 comments:

Post a Comment